Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 27.2.2012 r. przesądził, iż w świetle ustawy z 12.1.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków pozostałych (akt II FPS 4/11).
Precedensowa uchwała podjęta przez siedmioosobowy skład NSA jest niekorzystna dla tych podatników, którzy kupili garaż wyodrębniony do osobnej księgi wieczystej. Właściciele miejsc postojowych stanowiących odrębną własność zapłacą nawet do dziesięciu razy więcej niż ci, których garaże przynależą do mieszkania. Maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosi obecnie 70 gr. za 1 m2 powierzchni użytkowej, a od pozostałych budynków aż 7,36 zł.
Z pytaniem prawnym do poszerzonego składu NSA wystąpił jeden ze składów tego sądu. Sprawa dotyczyła jednego z mieszkańców, któremu gmina ustaliła podatek od garażu według stawki właściwej dla „budynków lub ich części pozostałych”. Decyzję tę utrzymało w mocy SKO. Argumentem było to, że garaż jest odrębnym, samodzielnym lokalem o funkcji „użytkowej, niemieszkalnej”. Mężczyzna wniósł skargę do WSA, tłumacząc, że garaż jest częścią budynku mieszkalnego i powinien być opodatkowany tak jak mieszkanie. WSA oddalił jednak jego skargę, przyznając rację organom podatkowym (I SA/Bk 430/09). Podatnik złożył więc skargę kasacyjną.
W ocenie NSA garaż stanowiący odrębną własność, który ma własną księgę wieczystą, może stanowić osobny przedmiot opodatkowania. Tylko miejsca postojowe, które zgodnie z prawem lokalowym stanowią pomieszczenie przynależne, mogą być opodatkowane tą samą stawką podatku co mieszkania. Przemawia za tym również wykładnia celowościowa. W Polsce wysokość podatku od nieruchomości nie zależy od wartości majątku, ale od jego przeznaczenia. Zróżnicowanie nie narusza więc konstytucyjnej zasady równości.
Treść uchwały jest pewnym zaskoczeniem w świetle wyroku NSA z 12.10.2011 r. (sygn. akt II FSK 733/10). Wówczas sąd orzekł, że dla miejsc garażowych stanowiących część budynku mieszkalnego stosuje się stawkę przewidzianą dla mieszkań. Podstawowym kryterium dla sądu była wówczas kwestia, czy garaż stanowi część budynku mieszkalnego, a nie czy jest przedmiotem odrębnej własności.
Źródło: Rzeczpospolita, PAP