Wynagrodzenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami w Polsce, w porównaniu do wynagrodzenia maklerów, brokerów w krajach europejskich nie jest wygórowane, co przedstawia zestawienie CEPI.
Na podstawie danych przekazanych przez organizacje zawodowe do CEPI - European Council of Real Estate Professions wysokości wynagrodzenia za usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w krajach europejskich kształtuje się obecnie następująco: Średnie wynagrodzenie (bez podatku VAT) ze wskazaniem kto płaci: (BE) Belgia: 3-5% (sprzedawca), (CZ) Republika Czeska:2,5-5% (sprzedawca, kupujący lub obu), (DK) Dania: 3-5% (sprzedawca), (DE) Niemcy: 3-6% (sprzedawca, kupujący lub obu), (IE) Irlandia:3% (sprzedawca), (ES) Hiszpania: 5% (sprzedawca), (FR) Francja: 3-8% (wynagrodzenie negocjowane przy zawarciu umowy sprzedawca lub/i kupujący), (IT) Włochy: 2-4% (kupujący i/ lub sprzedawca w zależności od tego, czy pośrednik działa dla jednej lub obu stron), (LV) Łotwa: 1-5% (sprzedawca lub kupujący), (LU) Luksemburg: 3% (sprzedawca), (HU) Węgry: 3-6% (sprzedawca), (NL) Niderlandy: 1,53% (sprzedawca), (N) Norwegia: 2-3% (sprzedawca), (AT) Austria: 3% (kupujący),3% (sprzedawca), (PL) Polska: 2-6% (łącznie brutto w tym 23% podatku VAT- wynagrodzenie negocjowane przy zawarciu umowy pośrednictwa), (PT) Portugalia: 3-5% (sprzedawca), (RO) Rumunia: 3% (kupujący),3% (sprzedawca), (SI) Słowenia: 4% (sprzedawca, kupujący lub obu), (FI) Finlandia: 3-5% (sprzedawca lub kupujący - umowa), (SE) Szwecja: 5% (sprzedawca). Żródło; CEPI-PFRNPrawo polskie:
Zgodnie z art. 180 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) przez umowę pośrednictwa pośrednik w obrocie nieruchomościami zobowiązuje się do dokonywania dla zamawiającego czynności zmierzających do zawarcia umowy sprzedaży, najmu, dzierżawy nieruchomości i innych umów określonych w art. 180 ust. 1 u.g.n., a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi w obrocie nieruchomościami wynagrodzenia.
Wynagrodzenie pośrednika powinno być określone w umowie albo bezpośrednio przez wskazanie konkretnej kwoty albo przez wskazanie sposobu jego obliczenia. Zgodnie z zasadą swobody umów strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 k.c.). Oznacza to, że także w zakresie określania wynagrodzenia w umowie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami strony dysponują swobodą, ponieważ ustawa nie narzuca żadnego konkretnego rozwiązania w tym zakresie.
Treść tego przepisu wskazuje, że obowiązek zapłaty wynagrodzenia istnieje nawet wówczas, gdy nie doszło do zawarcia transakcji, pod warunkiem, że pośrednik z zachowaniem należytej staranności wywiązał się ze wszystkich swoich obowiązków. Rozwiązanie takie uzasadnione jest dużym ryzykiem, jakie przyjmuje na siebie pośrednik – ostateczne dokonanie transakcji zależy bowiem tylko i wyłącznie od woli zamawiającego, co powoduje, że można umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określić jako umowę losową.