Ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 585).
Nabywcą ziemi rolnej może zostać jedynie rolnik indywidualny. Jest to osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa. Poza tym do zakupu ziemi są uprawnieni bliscy rolników indywidualnych, samorządy, Kościół i związki wyznaniowe.
Ziemia będzie mogła zostać przepisana na osobę bliską zbywcy, co oznacza, że nie trzeba bać się o ojcowiznę. Co więcej, Agencja Nieruchomości Rolnych nie ma prawa pierwokupu w przypadku przepisania ziemi w testamencie innemu rolnikowi, który nie jest jego krewnym.
Ustawa wstrzymała sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2ha oraz innych, przeznaczonych np. na cele nierolne, takie jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.
Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów). Jednak, wytyczanie działek rolnych nie większych niż 30 arów jest sprzeczne z prawem geodezyjnym.
Zobacz więcej w tekście USTAWY: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/585/1