Europa Wschodnia to obszar o wspaniałych krajobrazach, pięknych wybrzeżach morskich, przepastnych lasach, bogatej historii i kulturze, a teraz także miejsce, gdzie występuje dynamiczny rozwój gospodarki i rynku nieruchomości.
"Wygląda na to, iż rynek europejski jest ostatnim z większych, dojrzałych rynków nieruchomości, wychodzącym z kryzysu i oferującym wielkie możliwości na najbliższą przyszłość. Inwestorzy coraz lepiej uzmysławiają sobie tę tendencję, co przekłada się na wzrost zainteresowania nieruchomościami w Europie. Wzrost wynajmu następuje obecnie praktycznie we wszystkich sektorach, a chociaż wskaźnik pustostanów w takich krajach, jak Niemcy, Holandia, Szwecja, Irlandia i niektóre kraje wschodnioeuropejskie pozostaje wysoki, to jednak obecnie zmniejsza się w wyniku ograniczenia działalności deweloperskiej w ciągu ostatnich kilku lat...."
"Oczekuje się dalszego rozwoju europejskiego rynku nieruchomości, a inwestorzy wykazują większą elastyczność i skłonność do ryzyka, kupując pustostany, nieruchomości o krótkim okresie wynajmu oraz budynki wymagające generalnego remontu. Szczególnie te ostatnie obecnie znajdują się w centrum zainteresowania inwestorów, którzy zauważyli zmiany dotyczące modernizacji budynków, szczególnie w Europie Wschodniej. Ponadto wielu inwestorów angażuje się obecnie ponownie w spekulacyjną działalność deweloperską (głównie w sektorze mieszanym) w celu budowania obiektów o wysokiej jakości."
Wzrasta popyt inwestorów na nieruchomości w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W roku 2006 w tym regionie zakupiono 48% nieruchomości więcej, niż w roku poprzednim. Chociaż na trzy podstawowe rynki (Polska, Węgry i Czechy) przypada 81% wszystkich zakupów, tradycyjni gracze i szukający okazji inwestorzy przenoszą się na rynki, na których zyski są większe. Przewiduje się, że Rosja stanie się najbardziej popularnym krajem docelowym regionu dla działalności deweloperskiej i inwestycji w ciągu najbliższych trzech lat, przy czym wzrastać będzie zainteresowanie ogromnymi regionami tego kraju. Jednym z głównych czynników wzrostu jest budowa największej w Europie sieci centrów handlowych o łącznej powierzchni 3 mln m2, której zakończenie przewidziane jest na rok 2008.
Na rynkach podstawowych, 46% transakcji dotyczy powierzchni biurowej, 39% handlowej, a 6% logistyczno-przemysłowej. Ale np. w Polsce, gdzie gospodarkę napędza przede wszystkim silny popyt krajowy, już od trzech lat z rzędu sektor handlowy wyprzedza sektor biurowy.
Zobacz więcej:Nieruchomości C.H. Beck