Zarówno w prawie budowlanym, jak i w innych aktach normatywnych nie ma ustawowej definicji „działki siedliskowej” czy też „siedliska”. Przyjmuje się , że działką siedliskową jest działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. Potwierdził to między innymi Sąd Najwyższy w uchwale z 15.12.1969 r. III CZP 12/69 OSNC 1970/3/39. O działce siedliskowej (pomimo niewymieniania tego terminu) mówi między innymi przepis art. 2 ust. 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 lutego 1995 r. (Dz. U. z dnia 22 lutego 1995 r.). Wskazuje on, iż gruntami rolnymi są także grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu.W sytuacji braku w wielu gminach podmiejskich planów zagospodarowania przetrzennego,okoliczne grunty rolne dzieli się na działki siedliskowej (powyżej 0,3ha-podziału dokonuje uprawniony geodeta).Następnie po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy składa sie wybrany projekt budowlany domu jednorodzinnego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.
Jeśli w gminie dla terenu na którym zlokalizowana jest działka nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zabudowa działki rolnej domem jednorodzinnym możliwa jest po uzyskaniu od Wójta Gminy decyzji o warunkach zabudowy. Działka musi spełniać jednak kilka warunków (łącznie):1-teren ma dostęp do drogi publicznej(gminnej,powiatowej,krajowej),2-istniejace lub projektowane uzbrojenie terenu w media jest jest wystarczajace dla zamierznie inwestycyjnego,3-co najmniej jedna działka w sąsiedztwie od strony naszej działki mająca dojazd z tej samej drogi publicznej jest zabudowana( w sposób pozwalający określić wymagania dotyczące nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji(mieszkaniowa), paramtrów,cech i wskażników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów,linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu). 4-teren nie wymaga uzyskania zgody na zmiane przeznaczeniagruntów rolnych i lesnychna cele nierolnicz albo jest objety zgoda uzyskana przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania,które utraciłu moc,5-decyzja jest zgodna z z przepisami odrębnymi,
Ustawa zwalnia z tego warunku inwestora, który chce wybudować np. dom siedliskowy, jeśli gospodarstwo rolne związane z tą zabudową przekracza średnią powierzchnie gospodarstwa rolnego w danej gminie.Samo uzyskanie warunków zabudowy nie uprawnia jeszcze inwstora do rozpoczęcia budowy.Podstawę taką stanowi prawomocna(ostatczna) decyzja o pozwolneniu na budowę .
Zgodnie z art. 29 prawa budowlanego z 7 lipca 1994 r. (z późn. zm.) pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,b) płyt do składowania obornika,c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2.