W wyroku z dnia 5 maja 2011 roku syg.akt II OSK 781/10 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że iż postępowanie w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego może być prowadzone tylko z urzędu, ponieważ to państwo ma interes prawny w porządkowaniu stanu ewidencji ludności. Osobom trzecim, które chcą doprowadzić do wymeldowania osoby z mieszkania, służy jedynie droga cywilna.
Sąd uznał, iż w ogóle nie można było prowadzić postępowania o wymeldowanie na wniosek członka rodziny. Przepisy meldunkowe nie służą bowiem do usuwania z mieszkań osób, które w nich nie zamieszkują gdyż np. wyjechały za granicę. Właściciel lub wynajmujący lokal mieszkalny nie może skutecznie domagać się wszczęcia przez organ ewidencji ludności postępowania w sprawie wymeldowania innej osoby. Mając tylko interes faktyczny, a nie prawny, nie jest stroną postępowania meldunkowego.
Dotychczas meldunek był obowiązkiem administracyjnym pozwalającym uzyskać urzędową informację na temat pobytu obywatela. Obowiązująca od 1 sierpnia 2011 r. nowa ustawa o ewidencji ludności przewiduje zniesienie tego obowiązku z dniem 1.1.2014 r.