CENA OFERTOWA A CENA TRANSAKCYJNAFirma redNet Consulting sporządziła raport, w którym zamieściła informacje dotyczące cen ofertowych oraz cen transakcyjnych mieszkań w największych miastach Polski. Z raportu wynika, że na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku średnia cena ofertowa mieszkań w Katowicach wyniosła 5490 zł/m2, natomiast średnia cena sprzedanych mieszkań była niższa od średniej ceny ofertowej o 4,8% i wyniosła 5225 zł/m2.
W Krakowie średnia cena sprzedanych mieszkań była niższa od ceny ofertowej o 8,0% i wyniosła 6882 zł/m2. Cena ofertowa w stolicy małopolski ukształtowała się w omawianym okresie na poziomie 7480 zł/m2.
W Łodzi na przełomie marca i kwietnia średnia cena sprzedanych mieszkań wyniosła 5145 zł/m2 i była niższa od ceny ofertowej o 8,9% (średnia cena ofertowa wyniosła 5650 zł/m2).
W Poznaniu średnia cena sprzedanych mieszkań wyniosła 6828 zł/m2, natomiast średnia cena ofertowa ukształtowała się na poziomie 6854 zł/m2 (różnica pomiędzy cenami wyniosła 0,4%).
We Wrocławiu w omawianym okresie średnia cena sprzedanych mieszkań wyniosła 7516 zł/m2 i była niższa od średniej ceny ofertowej o 9,2% (średnia cena ofertowa wyniosła 8279 zł/m2).
W Warszawie na przełomie marca i kwietnia średnia cena sprzedanych mieszkań ukształtowała się na poziomie 8039 zł/m2 i była niższa od średniej ceny ofertowej o 7,9%. W stolicy średnia cena ofertowa wyniosła w badanym okresie 8731 zł/m2.
Najwyższa różnica pomiędzy średnią ceną sprzedanych mieszkań, a średnią ceną ofertową notowana była w Gdańsku, wyniosła ona 23,3% Średnia cena sprzedanych mieszkań ukształtowała się w Gdańsku na poziomie 5863 zł/m2, natomiast cena ofertowa na poziomie 7646 zł/m2.
SPRZEDAŻ DZIAŁKI Z DAROWIZNY BEZ VATW interpretacji podatkowej wydanej przez Izbę Skarbową w Warszawie w dniu 22.4.2010 r. (IPPP3/443-57/10-5/LK) potwierdzono, iż sprzedaż działek otrzymanych uprzednio w darowiźnie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zwrócił się właściciel dziewięciu działek rolnych, który otrzymał je w 1986 r. jako darowiznę. Przez cały okres ich posiadania właściciel z nich nie korzystał.. Były one użytkowane przez siostrę żony właściciela działek. Wnioskodawca postanowił je zbyć. W tym celu dokonał ich przekwalifikowania z działek rolnych na budowlane. Przygotowano również projekt podziału nieruchomości, w następstwie którego z siedmiu działek miało powstać dziewięć. Celem powyższych działań było poprawienie atrakcyjności wskazanych nieruchomości.
Wnioskodawca miał jednak wątpliwość, czy sprzedaż należących do niego działek nie będzie wiązać się z koniecznością uiszczenia na rzecz Skarbu Państwa podatku od towarów i usług. W celu rozwiązania pojawiających się w tej kwestii wątpliwości zwrócił się on do Izby Skarbowej w Warszawie z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. W jego następstwie ww. organ skarbowy orzekł, iż sprzedaż ww. gruntów nie podlega VAT. W uzasadnieniu podano, iż w przedmiotowej sprawie doszło do zbycia majątku osobistego, który nie spełnia określonych przesłanek, zawartych w ustawie o VAT, a związanych z definicją działalności gospodarczej. Kluczowym dla powstania obowiązku podatkowego jest ustalenie, czy do nabycia gruntu doszło z zamiarem wykonywania określonych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Do 5,0 ha bez pierwokupu Agencji Nieruchomości RolnychOd 8 lipca 2010 roku przy sprzedaży gruntu rolnego o powierzchni mniejszej niż 5,0 ha nie trzeba będzie zawierać dwóch umów notarialnych( w tym pierwszej warunkowej umowy sprzedaży),gdyż Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie już miała prawa pierwokupu do takich gruntów.więcej »
Kupujesz działkę, sprawdź metrażPrzed zakupem gruntu warto dokładnie sprawdzić jego metraż. Powierzchni wpisanej do księgi nie możemy ufać bezgraniczne.Dział księgi wieczystej, w której znajduje się oznaczenie nieruchomości, w tym jej powierzchni, nie jest objęty rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Z powodu licznych niedokładności w wytyczaniu granic i powierzchni nieruchomości ich właściciele mogą stracić uprawnienia do gruntów. Kłopoty mogą pojawić się np. w sytuacji, gdy właściciel będzie chciał sprzedać działkę lub wybudować na niej dom. Do czasu usunięcia nieprawidłowości może mieć z tym problemy. – To dane zawarte na mapie przyjętej do ewidencji gruntów i budynków decydują o zakresie własności nieruchomości – mówi Radosław Waszkiewicz, radca prawny z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.więcej »
Kiedy mieszkania sprzedają się najlepiejAnalitycy serwisu TabelaOfert.pl sprawdzili, kiedy w wyszukiwarce Google użytkownicy najczęściej wpisują trzy kluczowe słowa:nieruchomości, mieszkania oraz domy.więcej »
Za brak lokalu socjalnego odszkodowanie ..Trybunał Konstytucyjny w wyroku (sygn. P 1/08)orzekł, że właściciele mieszkań mogą nadal żądać odszkodowań od gminy za niedostarczanie lokalu socjalnego eksmitowanemu.Rozpatrzył on pytanie prawne Sądu Rejonowego w Grudziądzu. Dotyczyło art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz art. 417 kodeksu cywilnego, do którego odsyła wspomniany art. 18 ust. 5.Źródłem odpowiedzialności odszkodowawczej gmin, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest ich obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej, który obejmuje dostarczanie lokali socjalnych w celu realizacji wyroków eksmisyjnych. Argumentem za uchylaniem się od tego obowiązku przez gminy było to, że obowiązek wypłaty odszkodowań stanowi zmianę zakresu zadań i kompetencji gmin, która powinna spowodować odpowiednie zmiany w podziale dochodów publicznych. Zdaniem TK, nie można jednak automatycznie utożsamiać wydatków budżetowych z określonego tytułu ani ich ewentualnego wzrostu z zadaniem gminy w konstytucyjnym znaczeniu tego zwrotu. Możliwość wypłaty wyższych odszkodowań nie oznacza, że zmieniony został zakres zadań i kompetencji gmin. Trybunał Konstytucyjny przypomniał jednocześnie, że gminy mogą ubiegać się o uzyskanie dotacji celowych z budżetu państwa na zapewnienie lokali socjalnych. Od 2004 r. funkcjonuje bowiem rządowy program wspierania budowy lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.
Przepisy ,wykładniaUstawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.)Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.(Dz. U. z. Nr 78, poz. 483 ze zm.)Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. akt P 1/08więcej »
Podatki od nieruchomości we WłocławkuRada Miasta Włocławek Uchwałą nr.XXXVI/343/09 z dnia 30.11.2009r. określiła wysokości stawek podatku od nieruchomości.Tegoroczna stawka podatku od nieruchomości obliczana dla właścicieli domów to 59 groszy za metr kwadratowypowierzchni. Jest ona wyższa o 6 groszy w porównaniu ze stawką ubiegłoroczną. W przypadku podatków od budynków, które płacą przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą podatek wzrósł jeszcze więcej - o 1,88 zł i wynosi 19,48 złotych za metr kwadratowy.więcej »
Jak przebiega proces odrolnienia gruntówZmiana przeznaczenia gruntów następuje najczęściej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana taka wymaga jednak zgody ministra rolnictwa lub marszałka województwa. Decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub leśnej podejmuje starosta. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne.więcej »
Trybunał Konstytucyjny o zagospodarowaniu przestrzennymTrybunał Konstytucyjny wyeliminował z porządku prawnego przepis, który nakazuje pobrać od osób zbywających nieruchomość opłatę odwzrostu wartości nieruchomości. Opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości ponoszone przez obywateli z powodu nieuchwalenia przez gminę planu zagospodarowania przestrzennego przestają obowiązywać. Opłaty te są pobierane w sytuacji, gdy gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego (art. 37 par. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Pytanie prawne skierował do Trybunału Konstytucyjnego Wojewódzki Sąd Okręgowy w Krakowie. Zdaniem prof. Marka Mazurkiewicza, sędziego sprawozdawcy, brak aktywności gminy w uchwalaniu lub zmianie miejscowego planu przy jednoczesnym pobraniu opłaty prowadzi do zróżnicowania sprzedających nieruchomości. Takie różnicowanie właścicieli nie jest w żaden sposób uzasadnione.
Trybunał stwierdził, że kwestionowany przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Skutkiem tego orzeczenia jest konieczność doprecyzowania przepisu przez Sejm. Z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wynika, że decyzja nakazująca zapłacenie 10 tys. zł, którą wydało samorządowe kolegium odwoławcze (SKO), jest niezgodna z prawem komentuje orzeczenie sędzia Anna Szkodzińska reprezentująca sąd pytający. Jeżeli sąd uchyli zaskarżoną decyzję, wtedy organ będzie musiał sprawę zakończyć i zwrócić uiszczoną sumę wraz z odsetkami właścicielkom gruntu, które skargę do Trybunału Konstytucyjnego złożyły. Sygn. akt P58/08
Agencja Nieruchomości Rolnych nasiliła odbieranie gruntów...Agencja Nieruchomości Rolnych nasiliła odbieranie gruntów - alarmuje Ruch na rzecz Walki z Prawem Odkupu. W najbliższy czwartek ma zapaść decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów, które pozwalają ANR odebrać sprzedany grunt w ciągu pięciu lat od transakcji. Sprawę ponad dwa lata temu nagłośniło "Życie Warszawy", a wkrótce potem wniosek do TK skierował rzecznik praw obywatelskich. Powodem odbierania ziemi może być podejrzenie spekulacji lub po prostu wzrost wartości nieruchomości wynikający ze zmiany warunków zagospodarowania. Agencja oddaje cenę zapłaconą w momencie sprzedaży, czyli już dawno nieaktualną. Wiele spraw w tej kwestii toczy się przed sądami apelacyjnymi. Były zawieszane właśnie do wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny - mówi radca prawny Krzysztof Dobrowolski, założyciel Ruchu, który sam stał się ofiarą ANR. W ostatnich dniach listy o odkupie dostali m.in. rolnicy z podwrocławskich gmin Borów i Domaniów. Powód: wzrost wartości gruntu. Agencja tłumaczy, że to wynik zmiany w planie zagospodarowania terenu na mieszkaniowo-usługowy..
ANR utworzono 19 lat temu. Miała wyprzedać grunty po PGR. Planowano, że zajmie jej to kilka lat i potem zostanie zamknięta. Prawo do odkupu gruntów dostała w 2003 r. O tym, że jest to rozwiązanie złe i prawdopodobnie sprzeczne z konstytucją, mówił wtedy m.in. poseł Aleksander Grad, aktualnie minister skarbu (nadzoruje ją teraz). Zapisy miały chronić przed spekulacją gruntami, choć rolnicy twierdzą, że teraz to ARN jest spekulantem. Przy korzystaniu z prawa odkupu, choć na razie robiła to na niewielką skalę, może działać przez długie lata, bo gruntów jej nie zabraknie. Jak twierdzi Agencja, z prawa odkupu w latach 2003-2009 skorzystała w 108 przypadkach. Dotyczyło ono 1568 ha gruntów. - W tym czasie zawarto około 80 tys. umów sprzedaży dotyczących obszaru prawie 652 tys. ha - mówi Grażyna Kapelko, rzeczniczka ANR. Do odbioru gruntu dochodzi nawet na kilka dni przed upływem pięciu lat. W praktyce oznacza to, że nic w tym czasie nie powinno się z ziemią robić. - Prawo odkupu jest daleko idącym ograniczeniem lub wręcz unicestwieniem prawa własności - twierdzi Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich. I zwraca uwagę na fakt, że decyzje ANR są arbitralne. Zdecydowana większość osób jednak o tym nie wie. Pokrzywdzeni twierdzą, że w ANR wmawiano im, że to martwe prawo lub służące tylko inwestycjom celu społecznego. - Usłyszałem, że ziemię odbiera się wtedy, gdy musi powstać droga, szkoła lub obiekt wojskowy. Nawet mi się ten pomysł spodobał, bo wywłaszczenia często wstrzymują inwestycje - mówi Golińczak. Patrząc na "ofiary", prawo odkupu stosowane było dość losowo. Odbiera się tereny o typowo rolniczym charakterze, ale też działki np. położone w pobliżu jeziora. Do odkupu dochodziło też, gdy ktoś ziemię próbował sprzedać. Tak stało się m.in. w przypadku Zygmunta Mogiła-Lisowskiego i jego siostry. Rodzinny majątek stracili dwa razy. Kupując ziemię od ANR, mieli pierwszeństwo jako zabużanie. Wykorzystali rekompensatę za wcześniej zabrane tereny. Potem jednak ANR zażądała zwrotu ziemi.[...]Zobacz więcej<-->
Ważne: Nasz serwis używa plików cookies(zobacz więcej o cookies). Korzystanie z serwisu bez
zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one
zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo
samodzielnie dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących
przechowywania i uzyskiwania dostępu do cookies przy pomocy ustawień
własnej przeglądarki internetowej lub urządzenia końcowego, z
którego Państwo obecnie korzystacie. Klikając "akceptuj" lub korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookiesAdministratora serwisu.